Nemoku.lt » Elektronika » Elektros laidai. Laidų jungimas » Darbo peržiūra

Elektros laidai. Laidų jungimas

Elektros linijoms gyvenamuose namuose ir ūkinėse patalpose, atliekant instaliacijos darbus, izoliuoti įvairių tipų laidai. Viengysliai ir daugiagysliai, viengubos ir kelių sluoksnių izoliacijos. Kiekvieną laidą sudaro metalinė gysla, kuria teka elektros srovė, ir izoliacijos sluoksnis, kuris apsaugo nuo elektros srovės, vadinamas pagrindine izoliacija, ir sluoksniai, kurie apsaugo laidus nuo drėgmės, cheminių medžiagų poveikio, vadinama apsaugine izoliacija.
Pagrindinė laido sudėtis yra gyslos, kuriomis teka elektros srovė. Jos gali būti aliuminės, varinės ir kartais plieninės, padengtos specialiais lydiniais. Gyslos gaminamos iš vario gerai praleidžia elektros srovę, bet yra brangios, todėl dažniausiai naudojama aliuminio gyslos, jos gerai praleidžia elektros srovę, bet silpnos mechaniniam poveikiui ir turi savybę dideliai oksidacijai, tai apsunkina laidų jungimą. Laidai yra skirstomi pagal:

1. Gyslų skaičių.
2. Gyslos cheminę sudėtį.
3. Izoliacijos rūšį (vienguba, dviguba, atspari cheminėms medžiagoms, atspari mechaniniam poveikiui).
4. Gyslos struktūrą (Mesyvi ir daugiagyslė).
5. Skerspjūvio plotą ir naudojamą galingumą (skerspjūviai yra šie: 0.5; 0.7; 1; 1.5; 2.5; 4; 6; 10; 16; 25 ir t.t. Atliekant instaliacijas butui dažniausiai naudojami 2.5 ir 4 mm2 naudojant instaliacijai laidai gali būti lankstūs arba kieti, kas priklauso nuo laido gyslos struktūros).

Laidų izoliacija gali būti guminė, polivinilinė (PVC) ir ant šių izoliacijų dedami apsauginiai sluoksniai gali būti:

1. Medvilniniai
2. Specialios plastmasės
3. Gumos ir t.t.

Šarvas dažniausiai būna metalinis arba pintas iš vielų, arba juostinis, jis saugo laidą nuo mechaninių pažeidimų. Viršutinė danga apsaugo laidą nuo atmosferos poveikių. Laidai yra žymimi ir tas žymėjimas atspindi laido panaudojimą, gamybines medžiagas ir t.t. Aliuminis laidas žymimas A raide, o varinis V. Sekanti raidė žymi izoliacijos tipą G – guminė, V – vinilinė ir t.t. Trečia raidė apsauginį sluoksnį, skaičius nurodo skerspjūvio plotą ir t.t.< Atgal